NUMER: 4 (14) / 2008

Wstęp

Magdalena Przybylska, Joanna Armatowska, Marcin Jaworski, Piotr Śniedziewski
Poznańscy doktoranci - odsłona IW nowym numerze „Podtekstów” prezentujemy szkice oraz eseje doktorantów pierwszego roku
Studium Doktoranckiego Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Poznańscy doktoranci - odsłona I to zbiór interpretacji historycznoliterackich, obejmujących okres od romantyzmu, poprzez burzliwy przełom wieków, po literaturę najnowszą. Za zebranie i opracowanie tekstów dziękujemy Magdalenie Przybylskiej oraz Joannie Armatowskiej.

 

Szkice, rozprawy, interpretacje

Tomasz Kowalski
Pogrążyć towiańczyków, czyli jak zmartwychwstańcy wydawali „Biesiadę”


Dzieje pierwszego wydania Biesiady
, tekstu, w którym Andrzej Towiański zawarł wykład swojej nauki, obfitują w liczne epizody, budzące wśród badaczy zaskoczenie i skojarzenia z powieścią szpiegowską.

 
Alicja Przybyszewska
"Stałem się żółwiem na gruzach Rzymu...". Włoskie fragmenty Krasińskiego


Rzymskie dzieje
Zygmunta Krasińskiego
stanowią całą epokę w jego życiu. W Wiecznym Mieście zaczęła się i skończyła włoska podróż poety, trwająca wiele lat.

 
Piotr Pławuszewski
Krytyka przedwojennej powieści kryminalnejZostawiając na boku zasadność formułowanych oskarżeń, w żadnym razie nie można krytykom powieści kryminalnej odmówić ekspresyjności i umiejętności retorycznych.
Nawet po stu latach ich tyrady potrafią zaintrygować tonem o natężeniu rzadko spotykanym w konfliktach dotyczących literatury.

 
Lucyna Bąk
Poza domem ojca? Przestrzenie życia młodych bohaterek powieści Zofii Nałkowskiej


„własnym pokoju” marzą u Nałkowskiej przede wszystkim córki, „panny na wydaniu”, często o niskim statusie społecznym: Małgorzata z Rówieśnic (1909), Teresa Nutka z Romansu Teresy Hennert (1922), Mania z Niedobrej miłości (1928).

 
Adriana Kovacheva
Radiczkow - Nowak - Mrożek


Przyczyna „gościnnego” przyjęcia prozy Jordana Radiczkowa w PRL leży przede wszystkim w ówczesnym kontekście literackim, tworzonym z jednej strony przez nurt prozy wiejskiej, a z drugiej – przez nurt literatury groteski i absurdu.

 
Sylwia Mikołajczak
Elie Wiesel, trylogia "Nocy" ("Noc", "Świt", "Dzień")Można powiedzieć, że w literaturoznawstwie polskim istnieje zjawisko „paradoksu Wiesela” – jest twórcą znanym i nieznanym zarazem. Trudno o publikacje na temat jego twórczości, często jedynie wspomina się o nim „przy okazji” omawiania innych świadectw poholokaustowych.

 
Izabela Janicka
Starzy poeciKim jest „stary poeta”?
Najczęściej nieświadomie poszukujemy tej kategorii w pisarstwie „mistrzów”. Czy Mirona Białoszewskiego w którymś momencie twórczości można by określić mianem „starego poety”? A Krystynę Miłobędzką – „starej poetki”?

 

Eseje

Dawid Dziwosz
Pisane światłemOmawiam Zmierzchy i poranki Piotra Szewca oraz Duklę Andrzeja Stasiuka - powieści, w których zdjęcie występuje w postaci subtelnych gier ze światłem, czyli „tworzywem” i conditio sine qua non fotografii.

 

Recenzje

Paweł Długosz
Świat kobietAgnieszka Gajewska, Hasło: Feminizm, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 2008

 
Ewa Rajewska
Larkin DehnelaPhilip Larkin, Zebrane. Mniej oszukani, przekład Jacek Dehnel, przedmowa Jerzy Jarniewicz, Biuro Literackie, Wrocław 2008

 
Monika Roszak
Doświadczenie nieczytelnika

Pierre Bayard, Jak rozmawiać o książkach, których się nie czytało?, przekład Magdalena Kowalska, Państwowy Instytut Wydawniczy, Warszawa 2008

 

Felieton

Robert Panowicz
"Diamenty są wieczne"

Muzyczne podsumowanie 2008 roku

 

Polemiki